redgoal

eleven

Αλέξανδρος Δραγάνογλου

«Κάναμε ένα πάρα πολύ κακό 2ο ημίχρονο»

Την ήττα από τον ΠΑΟΚ για την 4η ημέρα των πλέι οφ της Super League, ήττα την οποία "χρέωσε" στο κάκιστο δεύτερο ημίχρονο του Θρύλου στην Τούμπα, σχολίασε ο Πέδρο Μαρτίνς μετά το 2-0 της Θεσσαλονίκης. Πιο αναλυτικά ο Πορτογάλος προπονητής δήλωσε:

“Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί, ξεκινήσαμε καλά, ξεκινήσαμε πολύ δυνατά με 4-5 κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουμε, είμαι πολύ ευχαριστημένος από το πρώτο ημίχρονο όχι όμως από το δεύτερο.

Κάναμε ένα κακό δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά αποτελεσματικός πέτυχε τα γκολ στις ευκαιρίες που είχε οπότε το μόνο που μένει είναι να συγχαρούμε τον αντίπαλο και να τονίσουμε ότι κάναμε ένα πάρα πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο το οποίο δεν αντιπροσωπεύει τον Ολυμπιακό”.

Διαβάστε περισσότερα...

Ήττα για Θρύλο στην Τούμπα 2-0

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ με 2-0 μετά από ένα ωραίο ματς, με τους Πειραιώτες να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και τους γηπεδούχους στο δεύτερο όπου σκόραραν και τα δυο γκολ τους με τον Ζίφκοβιτς.

Μικρό το... κακό φυσικά για τον Ολυμπιακό που δεν έχει κανένσ στοχο πλέον στο πρωτάθλημα πλην τηε φιέστας τίτλου και έχει στρέψει το ενδιαφέρον στην κατάκτηση του Κυπέλλου και κατ' επέκταση του νταμπλ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Παπαδόπουλο, Παπασταθόπουλο, Χολέμπας στο κέντρο της άμυνας. Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ χρησιμοποιήθηκαν στις πτέρυγες και οι Μπουχαλάκης, Εμβιλά στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μπρούμα και Μασούρας αγωνίστηκαν στα άκρα και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα καταφέρνοντας να φτάσει κοντά στο 0-1 δύο φορές μέχρι τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Στο 8’ ο Μπρούμα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, και παρότι γλίστρησε κατάφερε σε δεύτερο χρόνο να ολοκληρώσει την προσπάθειά του, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ρέαμπτσιουκ βγήκε στην αντεπίθεση από αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί επιχείρησε την κεφαλιά αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε στη γωνία του. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 16’ με το σουτ του Ντόουγκλας Αουγκούστο στην κίνηση, με τη «στρογγυλή θεά» να καταλήγει στην εξωτερική μεριά των διχτύων.

Στο 18’ ο Μπρούμα άγγιξε για ακόμα μία φορά το γκολ, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε άουτ αφού πρώτα χτύπησε στην πάνω μεριά του δοκαριού.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πατούσε πιο εύκολα την αντίπαλη περιοχή, χάρη στα ανεβάσματα των Ρέαμπτσιουκ και Ανδρούτσου. Μάλιστα στο 29’ ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μασούρας σούταρε στην κίνηση και ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα με γροθιές.

Το φάουλ του Βιεϊρίνια και το σουτ του Ζίβκοβιτς από καλή θέση βρήκαν σε ετοιμότητα τον Σα, ο οποίος στο διάστημα 30′-33′ με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν στην εστία του. Στα υπόλοιπα λεπτά, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ο Θρύλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς να μπορέσει να τη μετουσιώσει σε γκολ.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πήραν το προβάδισμα, με τον Ζίβκοβιτς να εκμεταλλεύεται αδύναμο διώξιμο της άμυνας και με σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (48’).

Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 55’ με τον Εμβιλά να σουτάρει έξω από την περιοχή. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο κ. Μαρτίνς έριξε στον αγώνα τους Φορτούνη, Καμαρά μετατρέποντας το σύστημα σε 4-3-3, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟΚ.

Στο 71′ ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Ρέαμπτσιουκ, με τον Εμβιλά να μετακομίζει στο κέντρο της άμυνας και τον Χολέμπας να πηγαίνει στα αριστερά. Στο 74’ ο Καμαρά, με σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 78’ ο Πασχαλάκης νίκησε τον Μασούρα στο τετ α τετ.

Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Έλληνα άσου, καθώς στο 79’ έδωσε τη θέση του στον Κάιπερς. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και έτσι η ομάδα του Πειραιά γνώρισε τη δεύτερή της ήττα στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Σβαμπ (83΄ Τσιγγάρας), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (71΄ Τζόλης), Βιεϊρίνια (82' Bαρέλα), Ελ Καντουρί (66' Ουάρντα), Σφιντέρσκι (70' Κρμέντσικ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ρέαμπτσιουκ (71' Βαλμπουενά), Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (60' Καμαρά), Χολέμπας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μπρούμα (60' Φορτούνης), Μασούρας (79΄ Κάιπερς), Ελ Αραμπί

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

90+3' Τέλος αγώνα

83' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα Βαρέλα και Τσιγκάρας, έξω Βιεϊρίνια και Σβαμπ

81' Σουτ του Τζόλη, πάνω στον Σα

79' Κάιπερς αντί Μασούρα για τον Ολυμπιακό

78' Φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά περνάει στον Μασούρα, εκμεταλλεύεται τις κόντρες και περνάει τον Πασχαλάκη αλλά ο Ίνγκασον έδιωξε σε κόρνερ...

71' Αλλαγές από Γκαρσία και Μαρτίνς στο ίδιο λεπτό. Τζόλης αντί Ζίφκοβιτς για τον ΠΑΟΚ και Βαλμπουενά αντί Ρέαμπτσιουκ για τον Ολυμπιακό

69' Κάρτα στον Ρέαμπτσιουκ

66' Ουάρντα αντί Ελ Καντουρί για τον ΠΑΟΚ

62' GOAL για τον ΠΑΟΚ. Ο Χολέμπας "κοιμήθηκε" και δεν έβγαλε οφσάιντ τον Ζίφκοβιτς καθώς άργησε να τραβηχτεί και τον κάλυπτε, ο Σέρβος πήρε τη μπάλα και βγήκε τετ-α-τετ με τον Σα από αριστερά, ξεπέρασε τον Πορτογάλο και σε κενή εστία από αρκετά πλάγια πλάσαρε σωστά για το 2-0

60' Διπλή αλλαγή για τον Θρύλο. Μέσα ο Καμαρά αντί Αβραάμ και ο Φορτούνης αντί Μπρούμα

56' Σουτ του Εμβιλά στην κίνηση εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ

49' GOAL για τον ΠΑΟΚ. Ο Αβραάμ μια χωρίς τυχη σέντρα του Ροντρίγκο την κάνει ασίστ σε σντίπσλο καθώς δεν διώχνει με δύναμη και ουσιαστικά στρώνει στον Ζίφκοβιτς ο οποίος με ωραίο σουτ με το αριστερό από το πέναλτι περίπου στέλνει τη μπάλα ψηλά στη δεξιά γωνιά του Σα που δεν κατάφερε να αντιδράσει

46' Έναρξη δευτέρου μέρους, χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+1' Τέλος πρώτου μέρους

39' Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ

32' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Εμβιλά έκανε το λάθος, κλέβει και βγαίνει γρήγορα στην επίθεση ο Σφιντέρσκι που τη σπάει στον Ζίφκοβιτς, αυτός κοντρόλαρε και έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έβαλε την κόντρα ο Αβραάμ και ο Σα έδιωξε σε κόρνε με εντυπωσιακό τρόπο

29' Σέντρα του Ανδρούτσου, γύρισμα στην κίνηση του Μασούρα αλλά έδιωξε ο Πασχαλάκης

27' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρούτσο για φάουλ στον Μπάμπα

20' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό. Τραγικό λάθος του Σβαμπ στο ύψος του πέναλτι αφού αντί να διώξει ολομόναχος κάνει... ζεμπεκιά, στρώνει στον Μπρούμα που πιάνει το πλασέ με το δεξί μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα... γλύφει το οριζόντιο δοκάρι και βγαίνει άουτ

16' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Καντουρί σπάει στον Αουγκούστο που ερχόταν από πίσω, αυτός πιάνει το σουτ στην κίνηση το οποίο περνάει δίπλα από το δεξί παραθυράκι της εστίας του Σα

11' Νέα ευκαιρία ο Ολυμπιακός. Ταχύτατη αντεπίθεση με τον Ρέαμπτσουκ από αριστερά, ο Μολδαβός κάνει γλυκιά σέντρα αλλά η κεφαλιά του Ελ Αραμπί εντελώς αδύναμη κατέληξε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη

10' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μπαλιά και πάλι στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Μπρούμα αργεί πολύ στο τετ-α-τετ, γλιστράει και κλείνεται, συνεχίζει ξανά και σουτάρει αλλά άστοχα

6' Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, έκανε την σέντρα αλλά ο Ανδρούτσος έκανε μια εντελώς άστοχη κεφαλιά

1' Έναρξη αγώνα

«Να κερδίσουμε και τα τρία ματς»

Στην Όστια στα περιχωρα της Ρωμης βρισκεται η ομάδα πόλο ανδρών του Θρύλου ενόψει της συμμετοχής στο Γ’ Γύρο του Champions League όπου θα σφραγίσει την πρόκριση στο Final-8. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Κώστας Μουρίκης ανέφερε:

«Μας μένουν ακόμα τρεις αγώνες για να εξασφαλίσουμε την παρουσία μας στο Final 8 και να εκπληρώσουμε έτσι έναν από τους στόχους που είχαμε θέσει στην αρχή της χρονιάς.

Νομίζω ότι χρειαζόμαστε ακόμα 1 βαθμό για να εξασφαλίσουμε και μαθηματικά την πρόκριση. Βέβαια εμείς θέλουμε να κερδίσουμε και τα τρία παιχνίδια και θα αγωνιστούμε για να το καταφέρουμε αυτό.

Πιστεύω ότι η ομάδα μας βρίσκεται σε πολύ καλό αγωνιστικό ρυθμό, μιας και η αγωνιστική δραστηριότητα έχει ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό και έχουμε παίξει αρκετά παιχνίδια. Είμαστε έτοιμοι θα δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας για να προκριθούμε στην τελική φάση».

Η ενδεκάδα του Θρύλου με ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε και μαθηματικά το πρωτάθλημα μετά τον συνδυασμό αποτελεσμάτων την 3η αγωνιστική των πλέι οφ και πλέον αντιμετωπίζει χωρίς καμία πίεση τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για την 4η ημέρα της διοργάνωσης.

Ο Πέδρο Μαρτίνς θέλει το διπλό και για να το πάρει κατεβάζει ενδεκάδα αποτελούμενη από τους: Σα, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μασούρας, Μπρούμα, Ελ Αραμπί.

Δενδροφύτευση από Ακαδημία ΟΣΦΠ

Άλλη μια αξιέπαινη προσπάθεια από την Ακαδημία του Ολυμπιακού με κοινωνική προσφορά και περιβαλλοντική ευαισθησία.

Το πρωί της Κυριακής (18/04) στη Μαρίνα Ζέας, τα τμήματα Κ12, Κ13, Κ14 και Κ15 προχώρησαν σε δενδροφύτευση στο σημείο με σκοπό να αλλάξουν εντελώς την εικόνα σε λίγο καιρό από τώρα.

Τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν με την ψυχή τους ερχόμενα σε επαφή με τις κηπουρικές εργασίες στέλνοντας μήνυμα ανάπλασης και αναγέννησης.

Μαζί τους οι προπονητές τους Αριέλ Ιμπαγάσα (Κ15), Άρης Κυριαζής (Κ14), Τάσος Λαζάρου (Κ13), Γιάννης Αποστολάκης (Κ12) συνοδευόμενοι από τα επιτελεία τους καθώς και ο Τεχνικός Διευθυντής της Ακαδημίας, κ. Θοδωρής Ελευθεριάδης. Το συντονισμό ανέλαβε ο Θάνος Παπαντωνίου.

Τσουνάμι... ΟΣΦΠ 23-4 τη ΝΕ Πατρών

H ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού διεύρυνε την απολύτως νικηφόρα πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας άνετα με 23-4 της ΝΕ Πατρών στο Παπαστράτειο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής. Οι νταμπλούχες πανηγύρισαν την 12η νίκη τους σε ισάριθμα ματς και ανεβάζουν στροφές ενόψει της συμμετοχής τους στο F4 της Ευρωλίγκα που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Απριλίου και 1 Μαΐου στην Βουδαπέστη, εκεί όπου  θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό την ουγγρική Ουίπεστ.

Πριν από τη διεκδίκηση της πρόκρισης στον ευρωπαϊκό τελικό, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη έχει μπροστά της μια ακόμα αγωνιστική υποχρέωση αφού την επόμενη Κυριακή (25/4) θα υποδεχθεί στο Παπαστράτειο τη Βουλιαγμένη (12:00) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Από κει και πέρα στην αναμέτρηση με τη ΝΕ Πατρών, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 7-2 στο πρώτο οκτάλεπτο. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ο Θρύλος με το επιμέρους 7-1 στη δεύτερη περίοδο, έφτασε στο 14-3 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Σκόραρε από τη θέση του φουνταριστού η Διαμαντοπούλου

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο  και να φτάνει στο 18-3 στη λήξη του τρίτου οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο η Χρυσή Διαμαντοπούλου που είχε περάσει στη θέση του τερματοφύλακα στο δεύτερο ημίχρονο, αντί της Ιωάννας Σταματοπούλου, ήταν η πρωταγωνίστρια.  Η τερματοφύλακας του Θρύλου, συμμετείχε στις επιθέσεις της ομάδας και σκόραρε από τη θέση του φουνταριστού, πετυχαίνοντας το 22-4, 2:57 πριν τη λήξη. Μάλιστα η Χρυσή Διαμαντοπούλου βγήκε τρεις φορές στην αντίπαλη εστία και συμμετείχε στις επιθέσεις του Ολυμπιακού χωρίς να δεχθεί στην κόντρα κάποιο τέρμα. Το τελικό 23-4 ήρθε εύκολα για τις «ερυθρόλευκες» οι οποίες συνεχίζουν ακάθεκτες την πορεία τους στην Ελλάδα έχοντας το βλέμμα τους στην Ευρώπη.

Τα οκτάλεπτα: 7-2, 7-1, 4-0, 5-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Διαμαντοπούλου 1, Ελ. Πλευρίτου 3, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 4, Κανετίδου, Αβραμίδου, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 1, Χαλδαίου 1, Β. Πλευρίτου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Σταματοπούλου, Τορνάρου 2, Τριχά 2.

ΝΕΠ: Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σινέμογλου, Μ. Μπαλάτσα 1, Φ.Τσιμάρα, Μανέτα 1, Ν. Μπαλάτσα, Μιχαηλίδου, Μοίραλη 1, Ντάσιου, Ε.Τσιμάρα, Κουρέτα 1, Πουλοπούλου, Παπανικολάου, Γιαννακοπούλου

Διπλό... γοήτρου στην Τούμπα ο Θρύλος

Ο Θρύλος προ μιας εβδομάδας κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο όμως έχει ακόμα αγώνες για τα πλέι οφ της Super League και μάλιστα ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ένα ματς γοήτρου και πολλών λόγων ακόμα για νίκη.

Μετά την κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος με το 3-1 επί του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ (19:30, NOVA), στην Τούμπα, για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Παρά το +25 από τον δικέφαλο του Βορρά, οι Πειραιώτες και θέλουν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό όπως με Άρη, ΑΕΚ και ΠΑΟ και ας έχουν να αντιμετωπίσουν σημαντικές απουσίες όπως των Σεμέντο, Μπα και Χασάν.

Το γόητρο αλλά και η ταπείνωση του ΠΑΟΚ που κινδυνεύει να μείνει ακόμα και εκτός Ευρώπης αν χάσει από τον Θρύλο και... βαλτώσει στα εναπομείναντα ματς, είναι μεγάλα κίνητρα...

Ήττα-αποκλεισμός για ΟΣΦΠ 0-3 από Φοίνικα

Κάκιστη εμφάνιση και ήττα που σημαίνει αποκλεισμός για τον Θρύλο στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ που διεξάγεται στη Βέροια από τον Φοίνικα Σύρου με το "βαρύ" 0-3 καθώς οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν εντελώς εκτός αγώνα και έχασαν δίκαια από τους ανώτερους νησιώτες.

Οι πρωταθλητές ήταν εκτός αγώνα από την αρχή ως το τέλος πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση και η ήττα ήρθε φυσιολογικά και εύκολα από έναν αντίπαλο που ήταν τρομερός στο σερβίς και στην υποδοχή, παίρνοντας διαρκώς εύκολους πόντους.

Οι Συριανοί ήταν εντυπωσιακοί στην πίσω ζώνη βγάζοντας απίστευτες άμυνες, ενώ σε κάθε πόντο έδειξαν την δίψα τους για να διακριθούν στο Λιγκ Καπ μετά την αποτυχία του πρωταθλήματος.

Με σωστή τακτική στο μπλοκ και τον Ράντκε να δείχνει πως αδίκως δεν χρησιμοποιήθηκε τόσο πολύ στο πρωτάθλημα, οι τυπικά γηπεδούχοι δεν συνάντησαν το παραμικρό πρόβλημα, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που δεν έμοιαζε κορεσμένος ή κουρασμένος, απλά δεν του πήγε σχεδόν τίποτα καλά στο ματς.

Από την υποδοχή και τα πολλά λάθη του Ζήση, ως το κακό παιχνίδι του Στιβαχτή, οι πρωταθλητές για πρώτη φορά φέτος είδαν τόσους παίκτες σε κακή βραδιά, χάνοντας χωρίς αντίσταση την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης.

Έμεινε πίσω στο σκορ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με άσσο του Ράιτς  για λογαριασμό του Φοίνικα, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με Ανδρεάδη και Μιγιαΐλοβιτς. Μετά το 2-2, η ομάδα της Σύρου ξέφυγε για πρώτη φορά με +3, φτάνοντας στο 2-5, με τους ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν στο 6-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Φοίνικας ανέκτησε το προβάδισμα του +3 για το 8-11και το αύξησε στο 9-13. Με 3-0 σερί ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο με τον Μιγιαΐλοβιτς να σημειώνει το 12-13. Οι Πειραιώτες έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και ο Φοίνικας ξέφυγε εκ νέου με 13-17, διατηρώντας μέχρι το φινάλε του σετ το προβάδισμα για το 17-25  χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 0-1.

Δεν ήρθε η αντίδραση στο δεύτερο σετ

Το 2ο σετ ξεκίνησε με 0-3 του Φοίνικα ο οποίος διατήρησε το +3 (2-5, 3-6, 4-7) και το αύξησε στο 4-8 αρχικά και στο 4-9 στη συνέχεια, γεγονός που οδήγησε στο πρώτο ταιμ αουτ το Δημήτρη Καζάζη. Μετά το 5-10 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-10 με πάιπ του Φρομ αλλά ο Φοίνικας ανέκτησε τη διαφορά του +5 με άσσο του Ραιτς στο 7-12 και την διατήρησε στην εξέλιξη του σετ. Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικας και πήγε στο 20-25 φτάνοντας στο 0-2.

Στοίχισαν τα λάθη

Στην έναρξη του 3ου σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μετά απο ώρα με 4-3 αλλά δέχθηκε ενα 3-0 σερί για την απάντηση και το +2 του Φοίνικα στο 4-6. Με δυο διαδοχικά ερυθρόλευκα μπλοκ και 3-0 σερί οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 7-6.  Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο σημείο αυτό με την εικόνα να είναι πιο ισορροπημένη. Ο Φοίνικας μετά το 10-10, ξέφυγε με +2 (10-12, 11-13) με τον Εφραιμίδη να ισοφαρίζει εκ νέου στο 13-13, αλλα στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 13-16. Με άσσο του Μιγιαΐλοβιτς ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο 15-16 αλλά η ομάδα της Σύρου πήγε στο 15-19. Ακολούθησε το 18-23, με τους πρωταθλητές να μειώνουν σε 20-23  αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την προσπάθεια ανατροπής αφού ο Φοίνικας πήγε στο 20-25 για την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 0-3 σε 1.28. 17-25 (27'), 20-25 (27'), 20-25 (29')

Η διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 20-25
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. - 17% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/28 επ., 1΄ασσος, 47% υπ. - 40% άριστες), Ανδρεάδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 10 (10/21 επ.), Όκολιτς 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 48% υπ. - 26% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.), Νικολάκης, Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 11 (5/6 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ράιτς 18 (15/24 επ., 3 άσσοι), Πρωτοψάλτης 14 (10/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 44% άριστες), Παπαγγελόπουλος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ. - 29% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. - 50% άριστες).

«Μπράβο στη Σύρο που έπαιξε τόσο καλά»

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Φοίνικα Σύρου στον ημιτελικό του Final 4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που διεξάγεται στη Βέροια, ηττήθηκε με 3-0 σετ Ο προπονητής των Πειραιωτών, Δημήτρης Καζάζης, δήλωσε μετά το ματς τα εξής:

«Νομίζω ότι η Σύρος έκανε το τέλειο παιχνίδι για το δικό της επίπεδο. Από κει και πέρα εμείς δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι. Συγχαρητήρια και μπράβο στη Σύρο που έπαιξε τόσο καλά και η νίκη της είναι πεντακάθαρη.

Η δική μας εικόνα δεν ήταν καλή, θεωρώ ότι οι παίκτες κλειδιά δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα και τα δυνατά στοιχεία τα δικά μας ήρθαν ακριβώς το αντίθετο. Δηλαδή μας πίεσαν υπερβολικά στο σερβίς και είχαμε μεγάλο πρόβλημα στο κομμάτι της υποδοχής και στο μπλοκ δεν μπορούσαμε να έχουμε συνοχή ώστε να καταφέρουμε να κόψουμε μπάλες.

Από κει και πέρα τι να πω; Ότι έφυγε το μυαλό μας επειδή πήραμε το πρωτάθλημα. Οκ. Αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχουμε καλύτερη εικόνα και αν είχαμε καλύτερη εικόνα θα βλέπαμε ένα φανταστικό παιχνίδι.

Γιατί η Σύρος πραγματικά ήταν πολύ καλά αλλά έπρεπε και εμείς τουλάχιστον να έχουμε ποιότητα και να παίξουμε καλύτερα από αυτό που δείξαμε σήμερα. Δεν νομίζω ότι το παλέψαμε αγωνιστικά.

Σε κανένα σημείο δεν είχαμε το μομέντουμ της νίκης αλλά κρατούσα παίκτες οι οποίοι μας έχουν δώσει μεγάλες νίκες, έχουμε πάρει και το πρωτάθλημα οπότε πίστευα ότι κάποια στιγμή θα γυρίσει και θα μπορέσουμε να παίξουμε καλύτερα. Τελικά δεν έγινε και ήρθε το αποτέλεσμα αυτό.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τη χρονιά γιατί είχαμε μια πολύ σταθερή και καλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος που είναι μεγαλύτερος στόχος της ομάδας. Αυτά τα τουρνουά κρίνονται σε νοκ άουτ παιχνίδια. οπότε λίγο σε κακή ημέρα να βρεθείς μπορεί να συμβεί.

Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος 8 μηνών στον οποίο πρέπει να είσαι σταθερός και ειδικά με το φετινό σύστημα δεν έπρεπε να χάσουμε ούτε βαθμούς στα κανονικά παιχνίδια Νομίζω ότι τα παιδιά ανταποκριθήκαν πλήρως και πήραμε ένα πρωτάθλημα με 9 βαθμούς και 17 βαθμούς από τους αντιπάλους.

Δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς, ούτε η σημερινή ήττα που δεν μας αρέσει και μας ενοχλεί εμάς περισσότερο αλλά νομίζω ότι ήμασταν η καλύτερη ομάδα μέσα στη χρονιά».και ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για τη φετινή σεζόν.

«Παιχνίδι που έχει κάποια δυσκολία...»

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Κυριακή (17/04) τον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League γυναικών, με τον προπονητή των ερυθρολεύκων Γιώργο Παντελάκη να τονίζει ενόψει αυτής της αναμέτρησης τα εξής:

«Η ομάδα μας σε κάθε αγώνα παίζει και καλύτερα σε όλους τους τομείς, βλέπουμε βελτίωση στο κομμάτι της άμυνας και παραμένουμε προσηλωμένοι στον στόχο μας. Είναι ένα παιχνίδι που έχει κάποια δυσκολία και οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί».

Συνδρομή σε αυτήν την τροφοδοσία RSS

ΨΗΦΙΣΤΕ

Ο Ολυμπιακός έφερε τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τον Κώστα Σλούκα για την αγωνιστική του "αναγέννηση" όμως η εικόνα κάθε άλλο παρά ικανοποιητική είναι. Ποιός θεωρείτε ότι φταίει για την διαφαινόμενη απώλεια μιας θέσης στην 8άδα;