Μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του επιθετικού, Ουμάρ Νιασέ και...

Η ενδεκάδα του Θρύλου με Αστέρα

Επικίνδυνη αποστολή για τον Ολυμπιακό στο «Θ. Κολοκοτρώνης» απέναντι στον...

Θωμάς Κορρές

Με τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του που ταξίδεψαν από Ελλάδα και εξωτερικό ο Θρύλος πέρασε θριαμβευτικά από το Βερολίνο, επικρατώντας της Σπαντάου με 6-11 το πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Len Champions League και παρέμεινε στην 1η θέση του ομίλου την οποία μοιράζεται με την Ζόλνοκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που έπαιξαν και για τον κόσμο τους, όπως ζήτησε ο Θοδωρής Βλάχος στα αποδυτήρια πριν την έναρξη του αγώνα, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, με απόλυτη σοβαρότητα και συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Κάπως έτσι πανηγύρισαν την τρίτη φετινή νίκη τους στην Ευρώπη και παραμένουν αήττητοι, συνεχίζοντας την πολύ καλή παρουσία τους.

Από 3-2, προηγήθηκε με… χατ-τρικ Γενηδουνιά!

Ο Θρύλος προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Μλάνταν Γιάνοβιτς αλλά οι Γερμανοί με δυο διαδοχικά τέρματα πήραν το προβάδισμα με 2-1. Η «ερυθρόλευκη» απάντηση ήρθε από τον Γιώργο Ντόσκα ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2, 4:21 πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου αλλά η Σπαντάου πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Γιούνγκλινγκ (3-2). Από εκεί το σημείο όμως ο Θρύλος αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Γεννηδουνιά ο οποίος σκόραρε τρία διαδοχικά τέρματα, μετέτρεψε το 3-2 σε 3-5, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος!

Ξέφυγε και… έφυγε με τη νίκη!

Με ένα εξαιρετικό γκολ του Χριστόδουλου Κολόμβου, ο Θρύλος αύξησε το προβάδισμα του στο +3, στην έναρξη του 2ου οκτάλεπτου (7:31) που συνέχισε να αμύνεται υποδειγματικά, ενώ ο Γενηδουνιάς συνέχισε να σκοράρει και με το 4ο προσωπικό του τέρματα διαμόρφωσε το 3-7, 5:23 πριν την ανάπαυλα! Το «ερυθρόλευκο» 5-0 σερί, σταμάτησε ο Όελερ που μείωσε σε 4-7 (4:25), αλλά ο Άντρο Μπούσλιε σκόραρε από την περιφέρεια (2:38) για να επαναφέρει το προβάδισμα των τεσσάρων τερμάτων 4-8! Στην 3η περίοδο, ο Θρύλος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και με το επιμέρους, 1-2 από τα γκολ του Κολόμβου και του Μπούσλιε έφτασε στο 5-10, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη! Με την ίδια σοβαρότητα συνέχισαν οι Πειραιώτες στην τελευταία περίοδο, διατηρώντας τον έλεγχο και το υπέρ τους προβάδισμα, χωρίς να επιτρέψουν στη Σπαντάου να μπει στο ματς. Κάπως έτσι έφτασαν εύκολα στο τελικό 6-11 και έφυγαν νικητές από το Βερολίνο!

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 1-3, 1-2, 1-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γιάνοβιτς (περιφέρεια, 7:08), 1-1 Ντέντοβιτς (π/π.,6-28), 2-1 Τσουκ (περιφέρεια, 5:49), 2-2 Ντόσκας (π/π., 4:21) 3-2 Γιουνγκλινγκ (περιφέρεια, 3:16), 3-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:14),3-4 Γενηδουνιάς (κόντρα, 1:36), 3-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:23)

2ο οκτάλεπτο: 3-6 Κολόμβος (φουντ.7:31), 3-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:23),

4-7 Όελερ (π/π., 4:25), 4-8 Μπούσλιε (περιφέρεια, 2:38)

3ο οκτάλεπτο: 5-8 Ντέντοβιτς (περιφέρεια, 7:33), 5-9 Μπούσλιε (π/π., 5:10), 5-10 Koλόμβος (φουντ., 3:24)

4ο οκτάλεπτο: 6-10 Μαρζούκι (π/π. 5:34), 6-11 Ντόσκας (3:13)

Σπαντάου: Μπάξα, Σονταντιέ, Ζιλέν, Τσουκ 1, Πρόις, Γιούνγκλινγκ 1, Μαρζουκί 1, Ντέντοβιτς 2, Σταμ, Όελερ 1, Ρέστοβιτς, Χάμπι, Χένε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης, Μπούσλιε 2, Ποντικέας, Ντόσκας 2, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Γιάνοβιτς 1, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος

Χαρούμενος για την εμφάνιση της ομάδας του κόντρα στον Ολυμπιακό και το 0-0 παρουσιάστηκε ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης, Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Μιλώντας στη NOVA τόνισε:

«Λόγω των καιρικών συνθηκών και των αναβολών, κάποιες ομάδες δεν παίξανε παιχνίδια Κυπέλλου μεσοβδόμαδα και ίσως είχαν ένα πλεονέκτημα σε σχέση με εμάς, που τα παίξαμε όλα κανονικά.

Παρόλα αυτά δείχνουμε εξαιρετικό πρόσωπο το τελευταίο διάστημα, ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί σε δύο συνεχόμενα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό.

Στον Πειραιά χάσαμε στις καθυστερήσεις, ενώ σήμερα πήραμε βαθμό παίζοντας σε μεγάλο διάστημα του αγώνα με δέκα παίκτες.

Είχαμε ενέργεια, τα παιδιά ήταν συγκεντρωμένα, έπαιξαν καλά και είμαι πολύ χαρούμενος για το πρόσωπο που δείχνουμε τώρα τελευταία».

Λίγα είχε να πει ο Πάουλο Μπέντο μετά τον αγώνα της Τρίπολης που εξελίχθηκε σε... λασπομαχία καθώς σε έναν τόσο άθλιο αγωνιστικό χώρο μόνο ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να παιχτεί:

«Είναι αλήθεια πως δεν μπορούμε να πούμε πολλά για ποδόσφαιρο σε ένα ματς που διεξήχθη υπό τέτοιες συνθήκες. Έπρεπε να προσαρμοστούμε στον δύσκολο αγωνιστικό χώρο και δεν ήταν εύκολο.

Ό,τι είχαμε σχεδιάσει στο κομμάτι της στρατηγικής δεν μπορούσαμε να το εφαρμόσουμε λόγω του γηπέδου. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ειδικά δεν είχαμε συγκέντρωση.

Έπρεπε να έχουμε πιο γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας. Πάντως κάναμε περισσότερες ευκαιρίες και ίσως γι’ αυτό να αξίζαμε περισσότερο τη νίκη.

Αν είχαμε σκοράρει σε κάποια από αυτές τις φάσεις, ίσως το ματς να είχε εξελιχθεί διαφορετικά», τόνισε ο Πορτογάλος τεχνικός.

Σαφώς στενοχωρημένος από την απώλεια της πρόκρισης παρουσιάστηκε ο Σλόμπονταν Μπόσκαν μετά το τέλος του αγώνα με τη Σουγκρούτ στη Ρωσία και την ήττα με 3-1 σετ. Πιο αναλυτικά ο προπονητής του Ολυμπιακού τόνισε μετά το τέλος του αγώνα:

«Σήμερα χάσαμε από μια ομάδα που ήταν έτοιμη να παλέψει, όπως κάνει σε κάθε ματς και το έχει συνηθίσει. Πολέμησαν για κάθε πόντο. Εμείς ήμασταν έτοιμοι σε κάποια σημεία του αγώνα να απαντήσουμε. Δεν είναι εύκολο όταν κυνηγάς τον αντίπαλό σου συνέχεια στο σκορ, ειδικά στην έδρα του.

Σε αυτή την κατάσταση είναι δύσκολο να παίξεις. Με εξαίρεση το 2ο σετ σήμερα ο αντίπαλός μας έπαιξε καλύτερα από εμάς. Τώρα σκεφτόμαστε τους επόμενους μας στόχους στην Ελλάδα τους οποίους θέλουμε να κατακτήσουμε».

Μετά τη σπουδαία πρόκριση στους «16» του Challenge Cup κόντρα στην C.S.M. Βουκουρεστίου, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου, συνέχισε την νικηφόρα και εντυπωσιακή πορεία που διαγράφει το τελευταίο διάστημα, επικρατώντας άνετα με 3-0 σετ της Θέτιδας Βούλας.

Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν τη 12η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα και εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα, ως μόνες πρώτες στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον ο Θρύλος στρέφει την προσοχή του στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Μαρκόπουλο, το Σάββατο και στη συνέχεια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και συγκεκριμένα στο πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο την Τσανάκαλε την προσεχή Τρίτη (24/1) στην Τουρκία.

Από κει και πέρα στο ματς με τη Θέτιδα Βούλας, πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 14 πόντους (9/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) και ακολούθησαν στο… σκοράρισμα με 13 η Τζίνα Λαμπρούση και με 8 η Κατερίνα Γιώτα και η Ζένια Τσίμα.

Τα σετ: 25-12 (21'), 25-10 (21'), 25-21 (25')

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-10, 25-12

2ο σετ: 8-3, 16-5, 21-8, 25-10

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Μαλασάι 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 57%υπ.-50%αρ.), Λαμπρούση 13 (7/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσίμα 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 70%υπ.-50%αρ.), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (9/20 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κονόμη-λ (13%υπ.-13%αρ.), Βλαχάκη 1 (1/1 επ.), Τέζα 3 (3 άσσοι).

ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ (Σούλης Τουρσούγας): Μελετιάδη 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 3 (3/13 επ., 71%υπ.-43%αρ.), Φρεντς 2 (2/3 επ.), Τοντάι 2 (2/4 επ.), Γιόβιτς 5 (5/16 επ., 31%υπ.-19%αρ.), Εσντέλ 7 (6/29 επ., 1 μπλοκ, Ξυνταρά-λ (33%υπ.-24%αρ.), Κιουτσούκη 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Τουρνάκη, Χατζηκωνσταντά 1 (1 άσσος), Βαρουδάκη 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ, 44%υπ.-31%αρ.).

Νέα απώλεια βαθμών για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα καθώς σε αναμέτρηση της 16ης ημέρας οι ερυθρόλευκοι έμειναν στο 0-0 στο βούρκο της Τρίπολης κόντρα στον Αστέρα.

Τραγική η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου με πολλές "παγίδες" για τους παίκτες που όχι μόνο δεν επέτρεπαν να παιχτεί ποδόσφαιρο με τη μπάλα κάτω, αλλά ήταν επικίνδυνα τα πράγματα και για κάποιο σοβαρό τραυματισμό.

Μοιρασμένο το ματς και οι καλές ευκαιρίες με τον Ολυμπιακό να διαμαρτύρεται για πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο πάνω στον Φορτούνη και τους γηπεδούχους για την αποβολή του Μάσα στο 61'.

Σε αρκετές περιπτώσεις ο Λεάλι είπε "όχι" στους γηπεδούχους σε τετ-α-τετ και καλές ευκαιρίες, ενώ και ο Θρύλος είχε φάσεις με τον Σεμπά και τον Ιντέγε και αποκορύφωμα την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Καρντόσο στο 67'.

Βάσει της εικόνας του αγώνα το αποτέλεσμα κρίνεται απόλυτα δίκαιο και οι παίκτες των δύο ομάδων είναι άξιοι συγχαρητηρίων καθώς σε τρισάθλιο αγωνιστικό χώρο έπαιξαν για τη νίκη, έστω και αν έλειψε το γκολ.

ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ... ΛΑΣΠΟΜΑΧΙΑ

Με το που άρχισε το ματς... διεκόπη καθώς μόλις στο 2' είχαμε διακοπή ηλεκτροδότησης των πυλώνων και έπρεπε να ξεπεραστεί το θέμα για να ξαναρχίσει το ματς. Αυτό συνέβη μετά από 13' όταν και οι δύο ομάδες επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο για να αρχίσουν την... λασπομαχία.

Το ματς ήταν μοιρασμένο και ο Ιντέγε είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 10'. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι και έκαναν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως ο Λεάλι είπε "όχι" σε Μανιά στο 14', στον Μάσα στο 21' και είδε τη μπάλα να περνά άουτ σε σουτ του Τσουκαλά στο 24' ενώ μπλόκαρε εύκολα του Ινγκλέσιας λίγα λεπτά αργότερα. Ο Θρύλος διαμαρτύρεται για πέναλτι σε φάση με τον Φορτούνη στο 42' η οποία μετατράπηκε σε κίτρινη για θέατρο στον άσο των Πειραιωτών.

ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ...

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος μπήκε καλύτερα και έφταναν με μεγαλύτερη άνεση μπροστά στα καρέ του Ντοναρούμα, ο οποίος ήταν πάντα σε ετοιμότητα. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες καθώς ο Κύζας έδειξε δεύτερη κίτρινη για θέατρο στον Μάσα.

Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό από τον Καρντόσο στο 67' όμως ο Παραγουανός σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής στα... πουλιά. Επίσης σπουδαία ευκαιρία το απευθείας φάουλ του Μιλιβόγεβιτς στο 73' για τον Ολυμπιακό όμως ο Ντοναρούμα έδιωξε εντυπωσιακά. Μανιάς στο 79' και Τσουκαλάς στο 86' απείλησαν την εστία του Λεάλι, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Σελίν, Χαμντανί, Μπέρτος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Φαρίνια (64’ Κώτσιρας0, Στανισάβλιεβιτς (46’ Καλτσάς), Μάσα, Μανιάς (83’ Ιωαννίδης). Στον πάγκο: Αθανασιάδης, Κυριακόπουλος, Γκοντό, Τσιλιανίδης

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Ρέτσος, Βιάννα, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδρούτσος (82’ Ελιουνούσι), Φορτούνης (66’ Καρντόσο), Μανθάτης (46’ Καμπιάσο), Σεμπά, Ιντέγε. Στον πάγκο: Καπίνο, Σισοκό, Μάριν, Νικολάου

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

90+3' Τέλος αγώνα

90+2' Κίτρινη στον Μιλιβόγεβιτς

86' Σουτ του Τσουκαλά εκτός περιοχής με το δεξί, η μπάλα μισό μέτρο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λεάλι άουτ

83' Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Ιωαννίδης στη θέση του Μανιά

82' Αλλαγή για τον Θρύλο. Ο Ελιουνούσι στη θέση του Ανδρούτσου

79' Eυκαιρία για τον Αστέρα. Ο Τσουκάλας με βαθιά μπαλιά βγάζει στην πλάτη του Βιάνα τον Μανιά ο οποίος τρέχει και σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως το συρτό αριστερό του το μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Λεάλι

72' Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς εκτός περιοχής και αριστερά με τη μπάλα να σκάει στον λασπωμένο αγωνιστικό χώρο μπροστά στον Ντοναρούμα ο οποίος εντυπωσιακά έδιωξε και η άμυνα απομάκρυνε

68' Ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Μανιά από δεξιά εντός περιοχής να αδειάζει τον Ρέτσο και να σουτάρει φαλτσαριστά με το αριστερό, όμως ο Λεάλι διώχνει σωτήρια σε κόρνερ

67' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος από δεξιά κόβει τη μπάλα προς τη μικρή περιοχή και λίγο εκτός αυτής, ο Καρντόσο πιάνει το σουτ ψηλά άουτ

66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καρντόσο αντί του Φορτούνη

64' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Κώτσιρας πήρε τη θέση του Φαρίνια

61' KOKKINH για τον Μάσα. Δεύτερη κίτρινη για θέατρο και αποβολή για τον παίκτη του Αστέρα

53' Ο Ιντέγε πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σεμπά, ο Ντοναρούμα πέφτει και μπλοκάρει

48' Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στην εξωτερική μεριά των διχτύων του Ντοναρούμα και βγήκε άουτ

47' Κίτρινη κάρτα στον Μάσα

46' Έναρξη δευτέρου μέρους με τον Καμπιάσο στη θέση του Μανθάτη και τον Καλτσά στη θέση του Στανισάβλιεβιτς

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+5' Τέλος ημιχρόνου

45+3' Ο Μανθάτης σέντραρε ο Σεμπά πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

42' Κίτρινη στον Φορτούνη από τον Κύζα για θέατρο μετά από πέσιμο του άσου του Θρύλου εντός περιοχής. Δύσκολη φάση μέσα στα λασπόνερα...

39' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από ατομική ενέργεια ο Σεμπά εντός περιοχής και δεξιά κάνει το σουτ στην γωνία του Ντοναρούμα ο οποίος διώχνει σε κόρνερ

31' Μετά από σέντρα του Σεμπά μέσα στην περιοχή, ο Ιντέγε διεκδίκησε την μπάλα αλλά ο Ντοναρούμα μπλόκαρε σταθερά

26' Πάλι ο Λεάλι καθαρίζει το σουτ του Ιγκλέσιας από το ύψος της περιοχής

24' Νέο σουτ για τον Αστέρα με τον Τσουκαλά που επιχειρήσει να νικήσει τον Λεάλι όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

21' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Κλασικά η άμυνα του Θρύλου πήρε έναν... υπνάκο και μετά από βολέ του Ντοναρούμα, ο Μάσα βγήκε στην πλάτη της άμυνας των ερυθρολεύκων όμως ευτυχώς ο Λεάλι είπε "όχι" στο τετ-α-τετ και κράτησε το 0-0

19' Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας για φάουλ στον Ανδρούτσο

14' Kαλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μανιάς επιχειρεί με τη μία το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως ο Λεάλι έπεσε στη δεξιά του γωνιά και έδιωξε σε κόρνερ

10' Καλή ευκαιρία για τον Θρύλο. Χόρεψε την άμυνα του Αστέρα ο Ιντέγε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο τραγικός αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στο Νιγηριανό να σουτάρει όπως ήθελε με αποτέλεσμα το σουτ να καταλήξει δυο μέτρα άουτ

4' Επανέναρξη του αγώνα μετά από 13' διακοπής

3' Ο Κύζας διέκοψε το ματς. Έχει πέσει η τάση του ρεύματος στους δύο από τους τέσσερις πυλώνες και οι ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια

1' Έναρξη αγώνα υπό καταρρακτώδη βροχή και πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο

Πανέτοιμος για την πρόκριση είναι ο Ολυμπιακός που βρίσκεται στο παγωμένο Σουργκούτ στην καρδιά της Ρωσίας για τον επαναληπτικό της φάσης των "16" του CEV Cup κόντρα στην ομώνυμη ομάδα.

Οι ερυθρόλευκοι την Τετάρτη (18/01) στις 16:00 θέλουν να υπερασπιστούν τη νίκη από το πρώτο ματς κόντρα στην ρωσική υπερδύναμη και περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης, για να φτάσουν σε μια σπουδαία πρόκριση.

Ο Σλόμπονταν Μπόσκαν δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και υπολογίζει σε όλους τους παίκτες που έχει πάρει μαζί του. Την αποστολή του Ολυμπιακού, αποτελούν οι:

Δημήτρης Σουλτανόπουλος, Κώστας Στιβαχτής, Ντίμα Φιλίποφ, Μενέλαος Κοκκινάκης, Κόνραντ Γκούζντα, Λίμπερμαν Αγκάμεζ, Τζάστιν Νταφ, Ανδρέας Φράγκος, Νίκος Ζουπάνης, Γιάννης Ρουμελιωτάκης, Γιώργος Στεφάνου, Κοντσαντίν Τσουπκόβιτς, Άθος Κόστα.

Με την πρωινή προπόνηση της Τρίτης (17/01), οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους για το ματς της Τετάρτης (18/01), στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα.

Πέραν του Αλμπέρτο Μποτία, ο οποίος βρίσκεται σε στάδιο αποθεραπείας από τον τραυματισμό του και αναμένεται να επανέλθει στον αγώνα με την Ξάνθη, ο Πάουλο Μπέντο έχασε, ενόψει Αστέρα, δύο μέσους.

Ο Μπουχαλάκης ένιωσε ένα σφίξιμο στον τετρακέφαλο δεξιά και προληπτικά έμεινε εκτός, ενώ ο Μάρτινς υπέστη ένα διάστρεμμα στο αριστερό του πόδι.

Αμφότεροι έμειναν εκτός αποστολής. Αντιθέτως, σε αυτή συμπεριλήφθηκαν ο Σεμπά, ο Ελιουνούσι, ο οποίος επανέρχεται σε δράση μετά τον τραυματισμό του, καθώς και ο νεοαποκτηθείς Αλί Σισοκό.

Αμέσως μετά το τέλος της προπόνησης, ο Πορτογάλος προπονητής επέλεξε τους 18 ποδοσφαιριστές για το ταξίδι στην Τρίπολη. Αναλυτικά: Ανδρούτσος, Καμπιάσο, Καρντόσο, Σισοκό, Ντε Λα Μπέγια, Ελιουνούσι, Φιγκέιρας, Φορτούνης, Ιντέγε, Καπίνο, Λεάλι, Μανθάτης, Μάριν, Μιλιβόγεβιτς, Νικολάου, Ρέτσος, Σεμπά, Βιάνα.

Δεν είναι έτοιμος να μπει να παίξει άμεσα ενενηντάλεπτο ο Αλί Σισοκό καθώς εδώ και περίπου ένα τρίμηνο ο Γάλλος αριστερός φουλ μπακ ήταν εκτός επίσημων αγώνων.

Θέλει χρόνο για να μπει κανονικά με την ομάδα και να παίξει στο μάξιμουμ όμως είναι στην αποστολή για τον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης και αν το επιτρέψει η εξέλιξή του δεν αποκλείεται να αγωνιστεί κάποια λεπτά.

Του λείπει ο αγωνιστικός ρυθμός και σίγουρα όσο πιο γρήγορα μπει και πάρει χρόνο τόσο το συντομότερο θα βρεθεί στην ιδανική κατάσταση.

Ο αποκλεισμός από το Κύπελλο και η απώλεια της ευκαιρίας διεκδίκησης του τροπαίου για μια ακόμα φορά από τον Παναθηναϊκό, δεν είναι το ιδανικότερο σενάριο για τον Ολυμπιακό.

Σαφώς και έχει προβληματίσει τους Πειραιώτες η ήττα στο ΣΕΦ η οποία ήταν προϊόν της δικής τους μέτριας εμφάνισης σε συνδυασμό με την πολύ καλή εικόνα των πρασίνων που "σπρώχτηκαν" και από τη διαιτησία.

Δεν υπάρχει όμως χρόνος για... κλάματα στον Ολυμπιακό καθώς ακολουθεί το ματς της Παρασκευής (20/01) με τη Μπασκόνια στο ΣΕΦ από την τύχη του οποίου θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό και η 4άδα για τους ερυθρόλευκους.

Με νίκη ουσιαστικά "κλειδώνει" την παρουσία στην 8άδα ο Θρύλος και όχι μόνο αυτό αλλά ουσιαστικά "αγκαλιάζει" και την παρουσία του στην 4άδα της τελικής βαθμολογίας που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.

Ψηφίστε

Ο Θρύλος έχει πέσει στα... βαθιά της νέας Euroleague και καλείται να φέρει εις πέρας την αποστολή του που είναι αρχικά η 8άδα και ει δυνατόν το πλασάρισμα στην 4άδα για πλεονέκτημα έδρας. Πού πιστεύετε ότι θα τερματίσει στην τελική βαθμολογία;

Money Maker

money maker

Δυάδα από Ελλάδα-Ισπανία

Mια δυάδα με αναμετρήσεις από την Super League και το Copa del Rey αντίστοιχα θα προτείνει για σήμερα Τετάρτη (18/01) η στήλη μας κάνοντας... παιχνίδι με τα γκολ. Η πρώτη μας επιλογή προέρχεται από το Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός και είναι το να βρουν δίχτυα και οι δύο ομάδες, κάτι που ελπίζουμε να συνοδευτεί και από νίκη των πρωταθλητών. Κλείνουμε τις προτάσεις με Κύπελλο Ισπανίας και το πολύ ενδιαφέρον ματς για τα προημιτελικά ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Θέλτα, όπου θα ποντάρουμε στο να σκοράρουν οι γηπεδούχοι...