Πρωτοσέλιδα 29-05-2017

Διαβάστε και σήμερα στο RedGoal τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων...

«Μπλαουγκράνα» και επίσημα ο Βαλβέρδε

Προπονητής της Μπαρτσελόνα και επίσημα είναι ο πρώην τεχνικός του...

Θρύλος με καρδιά... χιλίων λεόντων υπέταξε την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την κόντρα διαιτησία με 78-82 με και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Euroleague 2016-2017.

Συγκλονιστικός ο Θρύλος σε έναν ημιτελικό που δεν είχε μόνο να αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης με μπάτζερ 40.000.000+ ευρώ αλλά και τους ρέφερι οι οποίοι... έσφαζαν με το βαμβάκι σε κάθε ευκαιρία τους ερυθρόλευκους και έδειξαν ξεκάθαρα πρόθεση να σπρώξουν τους Μοσχοβίτες.

Παρά το κακό πρώτο δεκάλεπτο με την καλή μεν άμυνα αλλά τον τραγικό απολογισμό στην επίθεση, οι Πειραιώτες έμειναν πίσω με 18-12 και παρά τους 21 πόντους στη δεύτερη περίοδο η άμυνα δέχτηκε 22 για το 40-33 των Ρώσων στο ημίχρονο.

Με το έμπα του τρίτου δεκαλέπτου και τον Παπανικολάου με τον Μάντζαρη να βάζουν 5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, ο Θρύλος έμεινε όρθιος και έκλεισε στο -4 με 64-60 για την ΤΣΣΚΑ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα για σεμινάριο και με μυαλό και υπομονή στην επίθεση, έχοντας τους Σπανούλη και Γκριν να "πυροβολούν" από τα 6.75μ. κρισιμότατα τρίποντα στο τέλος.

Ο Θρύλος από το 7-2 στο 3' έτρεξε δικό του σερί 0-7 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 7-9 όμως οι Ρώσοι έτρεξαν ένα 11-0 και πήγαν σε νταμπλ σκορ με 18-9 για να κλείσει με 18-12 το πρώτο δεκάκεπτο παρά την καλή άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ με 14-7 για τον Θρύλο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το 22-17 έγινε 22-20 με τρομερή τάπα του Μπιρτς και τρίποντο του Μάντζαρη, όμως οι Ρώσοι έλεγχαν και πάλι το ματς με τον Τεόντοσιτς να σκοράρει τρίποντα από την... κοιλιά του και να κάνει το 36-25 στο 18'. Μάλιστα με βόμβα από το... σπίτι του ο Σέρβος γκαρντ έγραψε το +13 για τους Μοσχοβίτες με 40-27 όμως ο Μάντζαρης απάντησε στην επόμενη φάση και σε νεκρό χρόνο ο Αγραβάνης έβαλε ένα απίθανο μπάζερ-μπίτερ για το 40-33 του ημιχρόνου.

Με τον Παπανικολάου να έχει πάρει... φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο και να τα... στάζει από παντού ο Θρύλος έμενε κοντά στο σκορ παρά το σπρώξιμο των ρέφερι στην ΤΣΣΚΑ. Με βολές οι Ρώσοι διατηρούσαν διαφορά και με τον Τεόντοσιτς έστειλαν το ματς στο +9 υπέρ τους με 55-46 και ο Χριάπα με 2/2 για το 57-46. Ο Παπανικολάου απάντησε ξανά με πέντε σερί πόντους και ο Μάντζαρης τον ακολούθησε με τρίποντο για το 60-54 που για άλλη μία φορά κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο όταν όλα έδειχναν εναντίον του. Αγραβάνης και Μάντζαρης έβαλαν από ένα τρίποντο για το 64-60 του δεκαλέπτου, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Δυο βολές του Αγραβάνη έφεραν το ματς στο καλάθι (64-62), όμως η αστοχία του Ολυμπιακού ήταν... παροιμιώδης. Ο Γκριν πέτυχε το πρώτο του τρίποντο για το 69-67, ο Αγραβάνης έκανε τρομερή δουλειά στο επιθετικό ριμπάουντ κι ο Σπανούλης ισοφάρισε στο 69-69, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Και ισοφάρισε ξανά (71-71), πριν ο Αγραβάνης κι ο Γκριν αστοχήσουν σε ελεύθερα τρίποντα με το σκορ στο 73-71.

Ο Θρύλος με τον Σπανούλη να βάζει το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα έκανε το 73-74 στο 1:53 πριν το τέλος μιας αναμέτρησης που εξελίχθηκε όπως ακριβώς την περιμέναμε. Ο Ντε Κολό φοβήθηκε στη συνέχεια τον Μπιρτς και αστόχησε, πριν ο Αμερικανός καρφώσει για το 73-76 και ο Τεόντοσιτς ισοφαρίσει με "κρύο" τρίποντο" και ο Γκριν του απαντήσει για το 76-79.

Ο Τεόντοσιτς μείωσε με μία βολή (77-79) στα 37.9", πριν αστοχήσει στο σουτ που θα έβαζε μπροστά την ομάδα του και κερδίσει βολές ο Σπανούλης. Έβαλε την πρώτη για το 77-80, για να ακολουθήσει φάουλ του Παπαπέτρου στον Χίγκινς που έβαλε κι αυτός τη μία για να πάρει ο Ολυμπιακός την τελευταία κατοχή και να πανηγυρίσει μια ακόμη θρυλική πρόκριση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 40-33, 64-60, 78-82

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 16, Τεόντοσιτς 23 (4), Όγκαστιν 6, Φριντζόν, Τζάκσον 12 (2), Βοροντσέβιτς 2, Χίγκινς 6, Κριάπα 3, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 4, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 14 (1 τρ., 6 ασ.), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 14 (1 τρ., 7 ρ.), Παπανικολάου 14 (4 τρ., 9 ρ.), Μάντζαρης 12 (4 τρ., 6 ρ.)

728x90

Mr Kteo

Προσθήκη σχολίου

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.

Ψηφίστε

Ο Θρύλος μετά από μια χρονιά που κινήθηκε στη μετριότητα κρατά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και ετοιμάζεται για την ενίσχυσή του. Πόσους παίκτες από το πάνω ράφι θεωρείτε ότι πρέπει να αποκτήσει τη θερινή μεταγραφική περίοδο για να ξαναπαίξει μπαλάρα;

Money Maker

money maker

Δυάδα από Ελλάδα-Νορβηγία

Mια δυάδα με αναμετρήσεις από τα πλέι-οφ της Super League και την πρώτη κατηγορία της Νορβηγίας αντίστοιχα θα προτείνει για σήμερα Κυριακή (28/05) η στήλη μας, με απόδοση που αγγίζει το «4». Η πρώτη μας επιλογή προέρχεται από το ντέρμπι δικεφάλων στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ όπου θα ποντάρουμε στο να σημειωθούν συνολικά 2,3 τέρματα. Τελευταία μας πρόταση για απόψε είναι η εκτός έδρας επικράτηση της Ρόζενμποργκ επί της Βαλερένγκα, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν το «τρίποντο» για να καλύψουν το χαμένο έδαφος...