ΟΣΦΠ-Ερ.Αστέρας 70-56 Ext.Highlights (video)

Πρωτοσέλιδα 23-09-2017

Διαβάστε και σήμερα στο RedGoal τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων...

ΟΣΦΠ-Ερ.Αστέρας 70-56 Full Match (video)

Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ ο Ολυμπιακός επικράτησε με...

Ήττα για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη στην πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 2-3, με τους ερυθρόλευκους να είναι "σκιά" του καλού τους εαυτού και να μειώνουν στο τελευταίο τετράλεπτο.

Εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο στο Φάληρο με τους Πορτογάλους να εκμεταλλεύονται απίστευτο κενό στην καρδιά της άμυνας του Θρύλου μόλις στο 2' και να ανοίγουν το σκορ με κεφαλιά του Ντουμπιά από στημένη μπάλα. Πριν καλά καλά προλάβει να συνέλθει από το σοκ ο Ολυμπιακός, τα "λιοντάρια" παίζοντας άριστα την κόντρα και έχοντας διακρίνει ότι η άμυνα των Πειραιωτών ανέβαινε πολύ ψηλά, έκαναν το 0-2 στο 13' με τον Ζέλσον.

Ο... εφιάλτης συνεχίστηκε για τον Θρύλο και στο υπόλοιπο ημίωρο του πρώτου μέρους με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο δοκάρια (18' Κοάτες και 40' Ζέλσον) και να γράφουν το 0-3 με... καρμπόν κόντρα την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Φερνάντες και πλάσαρε άνετα τον Καπίνο στο 43'.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον νικητή να έχει κατ' ουσίαν κριθεί, ο Χάσι πέρασε στο ματς τον Ζντιέλαρ αντί του αρνητικού Φορτούνη για να "δέσει" λίγο την μεσαία γραμμή και κατ' επέκταση την αμυντική λειτουργία. Από την άλλη οι Πορτογάλοι έριξαν και αυτοί ρυθμό έχοντας "κλειδώσει" το τρίποντο και αν εξαιρέσει κανείς δυο τρεις καλές επισκέψεις του Θρύλου και μια φάση που δικαιούτο πέναλτι σε ανατροπή του Εμενίκε από τον Κοάτες, δεν είχαμε κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι το τελευταίο εξάλεπτο.

Στο 87' η Σπόρτινγκ είχε δοκάρι με κεφαλιά του Ντοστ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πάρντο από δεξιά χόρεψε την άμυνα και έγραψε το 1-3 με ωραίο σουτ. Στο 90+3' ο Κολομβιανός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το τελικό 2-3.

Πλέον, δυσκολεύει αφάνταστα για τον Ολυμπιακό η 3η θέση που ήταν και το ζητούμενο με το που βγήκε ο συγκεκριμένος όμιλος, καθώς θα πρέπει οι Πειραιώτες να μη χάσουν στην Πορτογαλία και παράλληλα να πάρουν αποτέλεσμα από Γιουβέντους ή Μπαρτσελόνα τουλάχιστον στο Καραϊσκάκη για να ελπίζουν σε ανατροπή των δεδομένων.

Το χειροκρότημα από την εφιαλτική βραδιά πάει όλο στον κόσμο του Ολυμπιακού που δεν σταμάτησε να τραγουδά μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά την πίκρα για την διαφαινόμενη βαριά ήττα και στο τέλος έκανε την "έκρηξή" του με τα δύο γκολ του Πάρντο.

Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ 2-3
Γήπεδο: «Γ. Καραϊσκάκης»
Σκόρερ: 89’, 90+3’ Πάρντο / 2’ Ντουμπιά, 13’ Μάρτινς, 43 Φερνάντες
Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (ΟΥΓ)
Βοηθοί: Γκιόργκι Ρινγκ (ΟΥΓ), Βένσελ Τοθ (ΟΥΓ), Τάμας Μπόγναρ (ΟΥΓ), Σάντορ Σζάμπο (ΟΥΓ)
Αναπληρωματικός: Πέτερ Μπερετιάν (ΟΥΓ)
Κίτρινες: 23’ Ρομαό, 47’ Φιγκέιρας, 84’ Ελαμπντελαουί / 77’ Καρβάλιο, 87’ Φερνάντες, 90+2’ Σέζαρ
Κόκκινες: -
Δοκάρια: - / 18’ Φερνάντες, 40’ Μάρτινς, 88’ Ντοστ

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

90+4' Τέλος αγώνα

90+3' GOAAAAAL για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Φιγκέιρας στο δεύτερο δοκάρι, ο Πάρντο πετάχτηκε και με προβολή μείωσε κι άλλο, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις για τους Πειραιώτες

88' GOAAAAAL για τον Θρύλο. Ο Πάρντο χορεύει την άμυνα των Πορτογάλων από δεξιά και με ατομική ενέργεια και σουτ από τη γωνία περίπου της μικρής περιοχής, έγραψε το 1-3

87' ΔΟΚΑΡΙ για τη Σπόρτινγκ με κεφαλιά του Ντοστ

84' Κίτρινη κάρτα στον Ομάρ

77' Αλλαγή για τον Θρύλο. Μέσα ο Πάρντο και έξω ο Καρσελά

76' Κίτρινη στον Μπατάλια

75' Φάση για τον Ολυμπιακό. Γύρισμα του Οφόε στον Εμενίκε, όμως ο Κόατες τον πρόλαβε κι έδιωξε

71' Αλλαγή για τη Σπόρτινγκ, μέσα ο Σέζαρ και έξω ο Μάρτινς

64' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Λάθος πάσα του Ρουί Πατρίσιο, ο Εμενίκε κλέβει, όμως ο Ματιέ τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ

62' Αλλαγή για την Σπόρτινγκ. Μέσα ο Ντοστ, έξω ο Ντουμπιά

62' Αλλαγή για τον Θρύλο. Έξω ο Τζούρτζεβιτς, μέσα ο Εμενίκε

61' Ευκαιρία για τον Θρύλο. Ωραία κάθετη του Μάριν, ο Τζούρτζεβιτς μπαίνει στην περιοχή και δεξιά, σουτάρει στη κίνηση όμως ο Κοάτες βάζει την τελευταία στιγμή την κόντρα και διώχνει σωτηρια σε κόρνερ

59' Καλή επίσκεψη για τον Θρύλο στα καρέ του Ρούι Πατρίσιο. Σέντρα από δεξιά του Μάριν, πρώτη κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής του Ζιλέ παράλληλα με την εστία, δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή ο Τζούρτζεβιτς

56' Κατοχή για τη Σπόρτινγκ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους δίχως φάση το ματς

47' Κίτρινη στον Φιγκέιρας για διαμαρτυρία

46' Έναρξη δευτέρου μέρους με αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τη θέση του Φορτούνη πήρε ο Ζντιέλαρ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+1' Τέλος πρώτου μέρους

43' GOAL για τη Σπόρτινγκ. Κάθετη του Κάατες στην πλάτη της άμυνας του Θρύλου, ο Φερνάντες βγαίνει μόνος του από δεξιά, προλαβαίνει τον Καπίνο και πλασάρει για το 0-3

40' ΔΟΚΑΡΙ για τη Σπόρτινγκ. Ο Ντουμπιά από αριστερά, γυρίζει προς το πέναλτι στον Ζέλσον, αυτός επιχειρεί το σουτ και κοντράρει στον Ομάρ, παίρνει το... ριμπάουντ και γυρίζει προς την κενή εστία, ευτυχώς στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

32' Αδύναμο σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Ρουί Πατρίσιο

27' Ωραία ανέβηκε ο Φιγκέιρας από αριστερά, έκοψε στον Καρσελά εντός περιοχής και αριστερά, ο Μαροκινός σούταρε με το δεξί άουτ

23' Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό

22' Ευκαιρία για την Σπόρτινγκ. Οι Πορτογάλοι έκλεψαν ψηλά τη μπάλα, βγήκαν πάλι στην αντεπίθεση, ο Κόατες μπήκε στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Καπίνο είπε "όχι"

18΄ ΔΟΚΑΡΙ για την Σπόρτινγκ. Η άμυνα του Θρύλου απουσιάζει μέχρι τώρα και οι Πορτογάλοι με κόντρες απειλούν διαρκώς. Ο Φερνάντες με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Καπίνο

16' Ατομική ενέργεια του Καρσελά, πατάει περιοχή όμως δεν έκανε σωστά το γύρισμα και χάθηκε η ευκαιρία

13' GOAL για τη Σπόρτινγκ. Κόρνερ για τον Θρύλο, κόντρα των Πορτογάλων με όλη την άμυνα των Πειραιωτών πάνω από τη σέντρα, ο Ντουμπιά ανοίγει στον Ζέλσον ο οποίος κάνει την κούρσα μέχρι το τετ α τετ με τον Καπίνο, πλασάρει και γράφει το 0-2

2' GOAL για τη Σπόρτινγκ. Εκτέλεση φάουλ αρκετά μέτρα εκτός περιοχής και δεξιά με σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Θρύλου, τα μαρκαρίσματα πήγαν... περίπατο από τους ερυθρόλευκους και ο Ντουμπιά με κεφαλιά σαν σε προπόνηση πρόλαβε τον Καπίνο και έγραψε το 0-1