ΟΣΦΠ-Ερ.Αστέρας 70-56 Ext.Highlights (video)

Διαβάστε και σήμερα στο RedGoal τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων...

ΟΣΦΠ-Ερ.Αστέρας 70-56 Full Match (video)

Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ ο Ολυμπιακός επικράτησε με...

Θρίλερ και... δικαιοσύνη 2-1 για Θρύλο

Τούμπα... έφερε ο Θρύλος το ματς στο Καραϊσκάκη με τη Ριέκα καθώς οι ερυθρόλευκοι έχασαν σωρεία ευκαιριών για να "κλειδώσουν" από το πρώτο ματς την πρόκριση και έφτασαν στη νίκη με 2-1 στο 93'.

Το πρώτο ματς του Θρύλου με τους Κροάτες για τα πλέι-οφ του Champions League ήταν... θρίλερ καθώς η Ριέκα φαινόταν να παίρνει αυτό που θέλει, έχοντας "σύμμαχο" την αναποτελεσματικότητα των παικτών του Μπέσνικ Χάσι οι οποίοι έχασαν τουλάχιστον 8 κλασικές ευκαιρίες, όμως στο τέλος ήρθε η... θεία δίκη.

Η Ριέκα κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκε στο 42' με εκπληκτική ενέργεια και σουτ του Χέμπερ, για να έρθει το 1-1 από τον Οφόε με γκολάρα στο 66'. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι από την αρχή ως το τέλος, έχασαν... σωρεία ευκαιριών για να προηγηθούν από το πρώτο εικοσάλεπτο με 2-0 ή και 3-0, δέχτηκαν το γκολ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και κινδύνεψαν με το 0-2 πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν αλλά δεν έβρισκαν το γκολ, κάτι που ήρθε με την είσοδο του Φορτούνη που πέρασε αλλαγή στο 75' και ένα λεπτό αργότερα σέρβιρε την ισοφάριση στον Οφόε. Με δέκα παίκτες από το 83' οι Κροάτες, ο Θρύλος πίεσε αλλά το δεύτερο γκολ δεν ήρθε στο 91' αφού η κεφαλιά του Ανδρούτσου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Θεία... δίκη στο 93' με τον Ρομαό να σκοράρει και να δίνει στον Θρύλο το προβάδισμα για την πρόκριση με το τελικό 2-1 να μοιάζει... ελάχιστο για τους Πειραιώτες βάσει εικόνας αγώνα.

Κλειδί για τον Ολυμπιακό η είσοδος του Φορτούνη και εν πολλοίς σε αυτόν οφείλεται η ανατροπή. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Οφόε που προερχόταν από τραυματισμό. "Μοιραίος" θα ήταν ο Μπεν που έχασε άχαστα, όμως η ανατροπή τον άφησε σε δεύτερο πλάνο... Προβλημάτισε για μια ακόμα φορά η αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών και το γεγονός ότι είναι "ευάλωτη" και κάνει εύκολα το λάθος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο - Ομάρ, Ρομαό, Ρέτσος, Κούτρης - Ζιλέ, Οφόε (79’ Ανδρούτσος) - Καρσελά, Μάριν (75’ Πάρντο), Σεμπά (65’ Φορτούνης) - Μπεν.

ΡΙΕΚΑ (Ματίας Κεκ): Σλούγκα – Βέτσοβιτς, Τζούπαριτς, Έλεζ, Ζούτα – Μπράνταριτς, Μάλες – Χέμπερ (88’ Μάρτιτς), Μίτσιτς, Γκοργκόν (77’ Τσίρνιτς) – Γκαβράνοβιτς (72’ Γέλιτς)

Διαιτητές: Φέλιξ Τσβάιερ
Α' βοηθός: Μάρκο Ασμίλερ, β' ο
Β’ βοηθός: Γιαν Σέιντελ
Επιπρόσθετοι: Ντάνιελ Σίμπερτ, Πάτρικ Ίτριχ
Τέταρτος: Ράφαελ Φολτίν

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

90+5' Τέλος αγώνα

90+5' Ανατροπή του Μπεν εντός περιοχής, θα μπορούσε να δώσει πέναλτι ο Γερμανός ρέφερι αλλά δεν το έκανε

90+3' GOAAAAAL για τον Θρύλο. Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, απομάκρυνε ασταθώς ο Σλούγκα, επιστροφή της μπάλας από τον Ομάρ και κεφαλιά του Ρομαό για το 2-1

90+1' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Κούτρη από αριστερά, κεφαλιά του Ανδρούτσου λίγο πιο μέσα από τη βούλα του πέναλτι, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και άουτ

88' Αλλαγή για τη Ριέκα. Εκτός ο Χέμπερ, μέσα ο Μάρτιτς

87' Πιέζει ο Θρύλος αλλά δεν μπορεί να σπάσει τη διπλή ζώνη άμυνας της Ριέκα

83' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Ζούτα ο οποίος αποχωρεί βλέποντας δεύτερη κίτρινη για χέρι. Με δέκα παίκτες η Ριέκα στα λεπτά που απομένουν

82' Κίτρινη κάρτα στον Χέμπερ για κλωτσιά στον Κούτρη

80' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίτσιτς περί τα δέκα μέτρα εκτός περιοχής και από τον άξονα, η μπάλα άουτ

79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Eκτός ο Οφόε που χωλαίνει αποχωρώντας δείχνοντας πως έχει πρόβλημα, μέσα ο Ανδρούτσος

77' Αλλαγή για τη Ριέκα. Εκτός ο Γκροργκόν, μέσα ο Τσίρνιτς

75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Πάρντο, έξω ο Μάριν

72' Αλλαγή για τη Ριέκα. Εκτός ο Γκαβράνοβιτς, μέσα ο Γέλιτς

66' GOAAAAAL για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική πάσα του Φορτούνη από δεξιά στον Οφόε, κεραυνός του Βέλγου από το ύψος του πέναλτι και 1-1

65' Αλλαγή για τον Θρύλο. Μέσα ο Φορτούνης, έξω ο Σεμπά

64' Κίτρινη στον Οφόε

60' Ο Θρύλος ψάχνει να κερδίσει μέτρα και να πιέσει για την ισοφάριση και μοιραία αφήνει κενά πίσω. Θέλει προσοχή το ματς γιατί ένα δεύτερο γκολ των Κροατών μετατρέπει σε... βουνό την υπόθεση πρόκριση

53' Κίτρινη κάρτα στον Μάλες για σκληρό φάουλ στον Οφόε

51' Σουτ του Καρσελά από το ημικύκλιο με το αριστερό, η μπάλα ψηλά άουτ

49' Κίτρινη κάρτα στον Ζούτα

48' Σέντρα-φάουλ του Σεμπά από δεξιά με το αριστερό πόδι, η μπάλα σκάει στη μικρή περιοχή, περνάει από όλους και καταλήγει άουτ

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

HMIXΡΟΝΟ

45+3' Τέλος πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να έχει σκοράρει τουλάχιστον 3 γκολ στο πρώτο μέρος και αντ' αυτού χάνει με 0-1. Έχει άλλο ένα σαρανταπεντάλεπτο για να γυρίσει το παιχνίδι και αν δεν έχει την ίδια αναποτελεσματικότητα-γκαντεμιά στο δεύτερο μισό του αγώνα, θα τα καταφέρει

45' Τεράστια ευκαιρία για τη Ριέκα. Νέα κόντρα για τους Κροάτες με τον Χέμπερ που έκανε... μαγικές ενέργειες απέναντι στην άμυνα του Θρύλου περνώντας εύκολα τον Κούτρη, ευτυχώς όμως στο πλασέ που έκανε με το αριστερό ο Καπίνο με τα πόδια έσωσε το 0-2

44' Σουτ του Καρσελά, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

42' GOAL για τη Ριέκα. Ο Ολυμπιακός χάνει το ένα γκολ μετά το άλλο και η Ριέκα σκόραρε. Ο Χέμπερ έκανε φοβερή ενέργεια δίνοντας... πάσα στον εαυτό του με τακουνιά, την έφερε στο αριστερό και από τη γραμμή της περιοχής και αριστερά, νίκησε τον Καπίνο που δεν αντέδρασε στέλνοντας τη μπάλα στην κλειστή του γωνία για το 0-1

40' Φοβερή ευκαιρία για τον Θρύλο. Σέντρα του Οφόε από δεξιά, ο Μπεν στο δεύτερο δοκάρι πηδάει σε λάθος χρόνο και πιάνει πέφτοντας την κεφαλιά, για να στείλει τη μπάλα ψηλά έξω

32' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα από αριστερά του Κούτρη, έξυπνη πάσα του Μπεν ο οποίος ουσιαστικά αφήνει τη μπάλα στον Μάριν που έρχεται από δεξιά, δυνατό σουτ του Γερμανού με το δεξί εντός περιοχής και πλάγια, έδιωξε ο Σλούγκα πέφτοντας εκπληκτικά στην αριστερή του γωνιά

30' Ευκαιρία για τον Θρύλο. Σέντρα από αριστερά του Καρσελά, σκαστή κεφαλιά του εντελώς αμαρκάριστου Μπεν, όμως χωρίς δύναμη, μπλόκαρε σε δύο χρόνους ο Σλούγκα

27' Μακρινό σουτ του Μπεν, ψηλά άουτ η μπάλα

23' Ωραία ο Μπεν στον Σεμπά, γύρισμα του τελευταίου και απομάκρυνση του Σλούγκα σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο

21' Κόντρα από δεξιά της Ριέκα με αρκετούς παίκτες, πατάει περιοχή ο Χέμπερ, κάνει την παράλληλη σέντρα ευτυχώς ο Κούτρης βάζει την κόντρα και διώχνει σε κόρνερ

20' Εξαιρετικός ο Θρύλος στο πρώτο εικοσάλεπτο, έχει χάσει μεγάλες ευκαιρίες και σίγουρα θα δικαιούτο ένα γκολ μέχρι τώρα

20' Πολλά φάλτσα στην εκτέλεση φάουλ του Σεμπά από τα δεξιά, η μπάλα όμως πέρασε από όλους και κατέληξε αρκετά μακριά από την εστία

19' Κίτρινη κάρτα στον Έλεζ για πολύ δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Μάριν

16' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μάριν στον Καρσελά, αυτός βρίσκει τον Μπεν με τον Αφρικανό να σουτάρει ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

13' Κόρνερ για τον Θρύλο, η μπάλα στον Ρέτσο που δεν έκανε καλά το κοντρόλ καθώς αιφνιδιάστηκε και έχασε την ευκαιρία από κοντά

12' Απίστευτη ευκαιρία για τον Θρύλο. Ο Σεμπά μετά από πάσα σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Σλούγκα, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα βρήκε στο σώμα του τερματοφύλακα και βγήκε κόρνερ

9' Ευκαιρία για τη Ριέκα. Έφυγε από τον Κούτρη ο Χέμπερ και από δεξιά έτρεξε στην κόντρα, σούταρε ευτυχώς λίγο πάνω από την εστία του Καπίνο

7' Σπουδαία στιγμή για τον Θρύλο. Ο Καρσελά βρίσκει τον Μπεν, όμως το δεξί σουτ του Αφρικανού έφυγε ψηλά άουτ

6' Ψάχνουν την κόντρα οι Κροάτες, αποφασιστική και καθοριστική παρέμβαση του Ρέτσου που καθαρίζει

5' Πατάει καλά ο Θρύλος στα πρώτα λεπτά και πιέζει ψηλά τους Κροάτες για να κάνουν το λάθος

1' Έναρξη αγώνα με τους Κροάτες στη σέντρα

728x90

Mr Kteo

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(5 ψήφοι)
Προσθήκη σχολίου

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.

Ψηφίστε

Ο μπασκετικός Ολυμπιακός κάνει... reset όσον αφορά στους ξένους του ενόψει της νέας σεζόν με στόχο το τριπλ κράουν. Πού θεωρείτε ότι μπορεί να φτάσει ο Θρύλος τη σεζόν 2017-2018;

Money Maker

money maker

Δυάδα από Γαλλία

Μια δυάδα με αναμετρήσεις από την πρώτη κατηγορία της Γαλλίας, στην οποία διεξάγεται η 7η αγωνιστική, θα προτείνει για σήμερα Σάββατο (23/09) η στήλη μας με απόδοση στο «3». Η πρώτη μας επιλογή προέρχεται από το Λιόν-Ντιζόν και είναι το να βρουν οι «λιονέ» το δρόμο προς τα δίχτυα και στα δύο ημίχρονα, με τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι δεδομένη. Ολοκληρώνουμε τις προτάσεις μας ποντάροντας υπέρ της Μπορντό στο ματς απέναντι στη Γκινγκάμπ, με τους Γιρονδίνους εύκολα ή δύσκολα να παίρνουν τους...